Piecza zastępcza funkcjonuje na podstawie ustawy z dnia 09.06.2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Sprawowana jest ona w formie :
1) rodzinnej:
- spokrewniona rodzina zastępcza,
- niezawodowa rodzina zastępcza,
- zawodowa rodzina zastępcza, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa rodzina zastępcza specjalistyczna;
- rodzinnego domu dziecka.
Rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka, na ich wniosek, mogą być wspierane przez rodziny pomocowe.
2) instytucjonalnej:
- placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego, rodzinnego
- regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej;
- interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców. Objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletniości, jednakże osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo--wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli uczy się:
- w szkole,
- w uczelni,
- u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego,
- na kursach, jeżeli ich ukończenie jest zgodne z indywidualnym programem usamodzielnienia,
- legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Organizowanie rodzinnej pieczy zastępczej na terenie Radomia jest zadaniem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu, który zgodnie z Zarządzeniem Nr 1417/2011 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 27 września 2011 roku został wyznaczony organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej.
Do zadań organizatora rodzinnej pieczy zastępczej należy m.in. prowadzenie naboru kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz organizowanie szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka a także dla kandydatów do pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego. Ponadto zadaniem organizatora rodzinnej pieczy zastępczej jest zapewnienie i przeprowadzenie badań psychologicznych i pedagogicznych dotyczących kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
Na terenie Radomia nieustannie przybywa dzieci, które potrzebują opieki i wsparcia ze strony pieczy zastępczej, ponieważ ich biologiczni rodzice często nie wiedzą, czym jest prawdziwa rodzina, bo sami również jej nie mieli. Część z nich boryka się z chorobami lub nałogiem. Efekt jest taki sam - rodzice nie są w stanie opiekować się swoimi dziećmi, zajmować się domem, więc dzieci tracą to, co w życiu najcenniejsze - miłość i bliskość. Dzieci z takich rodzin mają za sobą bardzo trudne doświadczenia , ich życiowe historie sprawiają, że niejeden dorosły może się bardzo wzruszyć. Wszystkie te dzieci łączy jedno - potrzebują bezpieczeństwa i bliskich relacji z dorosłymi, chcą im zaufać i mieć w nich wsparcie. Z koszmaru przeszłości wyleczyć może je tylko zastępcza rodzina, która jest im życzliwa, patrzy na nich z czułością, ale jest także konsekwentna w wychowywaniu. Taka, która uczy samodzielności i nie podcina skrzydeł w realizacji marzeń. Pomagająca mądrze, z sercem, ale i z rozsądkiem.
Pełnienie roli rodzica zastępczego jest bardzo odpowiedzialnym i trudnym zadaniem, ale jeżeli ktoś z Państwa, z kręgu Państwa znajomych lub przyjaciół poczuje, że jest gotowy zostać rodziną zastępcza i stworzyć dom dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń, to prosimy o kontakt z nami zarówno osobisty jak i telefoniczny.
Jeżeli ktoś z Państwa nie jest jeszcze gotowy aby podjąć takie wyzwanie to zapraszamy do wsparcia rodzin zastępczych i dzieci tam przebywających jako wolontariusz lub rodzina pomocowa, która opiekuje się dzieckiem wtedy kiedy jego rodzina zastępcza z różnych przyczyn czasowo nie może sprawować opieki nad dzieckiem. Rodzina pomocowa podejmuje się opieki krótkoterminowej nad dzieckiem. Należy pamiętać, że kandydaci do sprawowania rodziny zastępczej niezawodowej, zawodowej, rodzinnego domu dziecka jak i rodziny pomocowej są zobowiązani odbyć szkolenie.
Dodatkowych informacji udzielają oraz zgłoszenia przyjmują pracownicy:
Działu Pieczy Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu przy ul. Limanowskiego 134 w godzinach od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30
telefon: 48 360-88-29, kom. 601 080 344