Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym, utworzono z dniem 01 stycznia 2019 r. państwowy fundusz celowy pn. Fundusz Solidarnościowy, którego celem jest m. in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych.
Gmina Miasta Radomia przystąpiła do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, którego celem jest kontynuacja działań wynikających z wcześniejszych edycji Programu w latach 2019 - 2024.
W dniu 12.03.2025 r. pomiędzy Wojewodą Mazowieckim, a Gminą Miasta Radomia zawarta została umowa w sprawie realizacji zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Gmina Miasta Radomia otrzymała dofinansowanie w wysokości 753 038,91 zł, które w pełni pokrywa koszty realizacji zadania. Gmina Miasta Radomia przystąpiła do realizacji ww. Programu poprzez uchwalenie Lokalnego Programu Gminy Miasta Radomia „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025, który skierowany jest do mieszkańców miasta Radomia i będzie realizowany do 31 grudnia 2025 r.
Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
2) osobami z niepełnosprawnością posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie oraz okresowe zabezpieczenie potrzeb osób z niepełnosprawnościami w sytuacjach, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Wsparcie w formie usługi opieki wytchnieniowej będzie udzielane w odniesieniu do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, w czasie i w takim zakresie, w jakim jest to z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna zasadne i celowe.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga sprawowania stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Aktywność zawodowa nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usług opieki wytchnieniowej.
Lokalny Program „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2025 będzie realizowany w dwóch formach:
1. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,
2. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego:
- za uprzednią zgodą Gminy Miasta Radomia w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
- w domu pomocy społecznej świadczacym usługi wsparcia krótkoterminowego w formie pobytu całodobowego (z wyłączeniem możliwości pobytu osób poniżej 18 roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością lub stopniem niepełnosprawności).
Realizatorem formy opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu, natomiast realizatorem formy opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma zgodę Gminy Miasta Radomia będzie organizacja pozarządowa, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. Z 2024 r. poz. 1491 z późn.zm.) lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, wyłoniony w otwartym konkursie ofert. Realizatorem formy opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w domu pomocy społecznej będzie odpowiednio: Dom Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu przy ulicy Wyścigowej 16 lub Dom Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu przy ulicy Struga 88.
Koordynatorem Lokalnego Programu Gminy Miasta Radomia "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2025 jest Prezydent Miasta Radomia.
Limity świadczenia usług opieki wytchnieniowej:
1) limit 240 godzin dla usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, świadczonej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Przyznana w ramach Programu opieka wytchnieniowa może być świadczona w maksymalnej nieprzerwanej długości 8 godzin dziennie w godzinach od 7.30 do 15.30 lub w szczególnych przypadkach w innych godzinach.
2) limit 14 dób dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego, który może być wykorzystany w częściach zgodnie z potrzebami osoby z niepełnosprawnością lub jej opiekuna. Przyznana w ramach Programu opieka wytchnieniowa będzie wynosić co najmniej 12 godzin nieprzerwanego świadczenia usługi i obejmować nocleg osoby z niepełnosprawnością, co najmniej w godzinach 22.00-6.00. Jedna doba usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego nie może przekraczać 24 godzin nieprzerwanego świadczenia usługi.
Warunki uzyskania pomocy w ramach Lokalnego Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025.
1. Pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego świadczonej w miejscu zamieszkania, a także w formie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego przyznaje się na podstawie Karty zgłoszenia do Programu wypełnionej przez członka rodziny lub osobę sprawującą opiekę nad osobą z niepełnosprawnością wraz z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem równoważnym. Kartę zgłoszenia w przypadku ubiegania się o przyznanie usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego świadczonej w miejscu zamieszkania osób z niepełnosprawnością składa się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. W przypadku ubiegania się o przyznanie usługi pobytu całodobowego w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu (za uprzednią zgodą Gminy Miasta Radomia) dokumenty należy złożyć do podmiotu wyłonionego w otwartym konkursie ofert ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Radomia. W przypadku ubiegania się o przyznanie usługi pobytu całodobowego w domu pomocy społecznej dokumenty należy złożyć odpowiednio do: Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu przy ulicy Wyścigowej 16 lub Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu przy ulicy Struga 88 – w zależności od tego o usługi, w którym domu pomocy społecznej ubiega się wnioskodawca.
2. Karty zgłoszeń rozpatrywane będą w kolejności daty wpływu, z tym zastrzeżeniem, że w pierwszej kolejności pomoc w formie usługi opieki wytchnieniowej będzie kierowana do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
3. Pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego świadczoną w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością przyznaje się w formie decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego z członkiem rodziny lub opiekunem osoby z niepełnosprawnością, zgodnie z trybem przewidzianym w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej dla przyznania tego rodzaju usług.
4. Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w domu pomocy społecznej realizowane będą:
a) w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu, przy ulicy Wyścigowej 16 do wysokości limitu 14 dób zgodnie z odrębnym Regulaminem świadczenia usług opieki wytchnieniowej w formie wsparcia całodobowego w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu przy ulicy Wyścigowej 16 „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025. Osoba wnioskująca o usługi opieki wytchnieniowej w formie wsparcia całodobowego zobowiązana będzie do zapoznania się, podpisania i przestrzegania tego regulaminu oraz do zapoznania się i podpisania praw i obowiązków opiekuna. Kwalifikowanie do Programu w zakresie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu: wnioski rozpatrywane będą przez Dom Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu przy ulicy Wyścigowej 16.
b) w Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu, przy ulicy Struga 88 do wysokości limitu 14 dób zgodnie z odrębnym Regulaminem świadczenia usług opieki wytchnieniowej w formie wsparcia całodobowego w Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu, przy ulicy Struga 88 „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025. Osoba wnioskująca o usługi opieki wytchnieniowej w formie wsparcia całodobowego zobowiązana będzie do zapoznania się, podpisania i przestrzegania tego regulaminu oraz do zapoznania się i podpisania praw i obowiązków opiekuna. Kwalifikowanie do Programu w zakresie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu: Dom Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu, przy ulicy Struga 88.
5. Informacje dotyczące udziału w Programie można uzyskać pod numerami telefonów: (48) 360-83-14, (48) 360-87-07 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu przy ul. Limanowskiego 134, (48) 362-09-48, (48) 362-01-37 w Urzędzie Miejskim w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53.