Świadczenie wspierające
Świadczenie wspierające to nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Osoba z niepełnosprawnością, która chce otrzymać świadczenie wspierające, będzie musiała złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, składa się w postaci:
- elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/
- w wersji papierowej - drogą pocztową lub osobiście do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności na adres ul. Andersa 30, 00-210 Wraszawa lub za pośrednictwem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ul. Mazowieckiego 7 w Radomiu oraz Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ul. Grabowa 17 w Radomiu.
Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności na wniosek osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego albo, za ich zgodą, na wniosek ośrodka pomocy społecznej lub centrum usług społecznych (w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej). Do wniosku dołącza się wypełniony kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem.
Wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia składa się od dnia 1 styczni 2024 r.
Szczegółowe informacje dostępne są w Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności pod numerem telefonu: 22 695-75-78 lub 22 695-75-81.
Wnioski oraz informację są dostępne również na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/ustalanie-poziomu-potrzeby-wsparcia-dla-potrzeb-swiadczenia-wspierajacego
Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, poza podstawowymi danymi osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego, zawiera informację o posiadaniu przez tę osobę ostatecznego orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności (wraz z ustalonym w nim symbolem przyczyny niepełnosprawności) albo posiadania orzeczenia, o którym mowa w art. 5 albo art. 62 ustawy o rehabilitacji, a także informację o okresie, na który orzeczenie zostało wydane. W przypadku osób, które nie posiadają orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, wniosek powinien zawierać informację o złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności. Ponadto wniosek zawiera informację o wyrażeniu zgody albo jej braku na ustalenie poziomu potrzeby wsparcia pod adresem stałego pobytu. W przypadku składania wniosku przez osobę upoważnioną do reprezentowania pełnoletniej osoby niepełnosprawnej powinien on również zawierać dane tej osoby.