Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych
162 osoby bezdomne żyją aktualnie na terenie Radomia. Tak wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego pod koniec lutego bieżącego roku. Najczęstsza przyczyna bezdomności to konflikty rodzinne, a najwięcej osób bezdomnych przebywa w schroniskach.
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych odbywa się co kilka lat. Jest organizowane w tym samym czasie na terenie całego kraju. W Radomiu w badaniach uczestniczyli pracownicy: Schroniska dla bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Caritas Diecezji Radomskiej, Straży Miejskiej, szpitali oraz Aresztu Śledczego. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że na terenie naszego miasta przebywają 162 osoby bezdomne – 132 mężczyzn, 29 kobiet i 1 dziecko (przebywa wspólnie z matką w Schronisku dla bezdomnych kobiet). Najwięcej, bo 40 osób mieszka w schroniskach ale aż 35 przebywa w miejscach niemieszkalnych jak klatki schodowe czy ulice. 29 osób bezdomnych w czasie badania było w szpitalach czy zakładach opiekuńczo leczniczych, 25 w pustostanach i altanach działkowych, a 23 osoby przebywały w noclegowniach. 10 osób bezdomnych odbywa karę w więzieniu.
Po 38 osób z którymi rozmawiali ankieterzy to osoby bezdomne w przedziale czasowym od 2 do 5 lat i od 5 do 10 lat. Przyczyną bezdomności są przede wszystkim konflikty rodzinne – 53 osoby i uzależnienie od alkoholu – 36 osób. 63 osoby są stanu wolnego, a 96 osób jako źródło utrzymania wskazuje zasiłek z pomocy społecznej.
Sprawna realizacja przeprowadzenia badania była możliwa dzięki dobremu rozeznaniu środowiska osób zagrożonych bezdomnością oraz miejsc ich przebywania.
Ostatnie ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych odbyło się w 2019 roku. Wówczas na terenie Radomia przebywały 242 osoby bezdomne.