„Moje największe marzenie”
Do końca września w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego można oglądać prace plastyczne dzieci przebywających w pieczy zastępczej. To blisko 60 prac na temat „Moje największe marzenie”, które powstały z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Młodzi artyści wzięli udział w otwarciu wystawy. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i oczywiście nagrody.
Mali artyści mieli okazje zobaczyć swoje prace na zbiorowej wystawie. Już samo to wzbudziło w nich wiele emocji.
- Chcemy jeszcze raz wrócić do marzeń jakie mają dzieci, a także docenić ich kreatywność i talent. Chcemy także promować rodzicielstwo zastępcze na terenie naszego miasta jako najlepszą formę opieki nad dziećmi, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać pod opieką swoich rodziców – mówi Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.
Na wystawie zaprezentowano blisko 60 prac przedstawiających marzenia dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Niektórzy mali artyści marzą o tym, aby zostać piłkarzem czy policjantem. Dziewczynki chcą być księżniczkami bądź baletnicami, a nawet polecieć w kosmos. Ale pojawiły się też marzenia chwytające za serca. 10-letnia Julita napisała na swojej pracy, że jej marzeniem jest zostać z tą rodziną.
- Tutaj nie ma wygranych, uważam, że każde marzenie dziecka jest bardzo ważne i zasługuje na uwagę, na zatrzymanie się nad nim i refleksję. Każda praca plastyczna jest wyjątkowa, ponieważ kryje się za nią wyjątkowe dziecko ze swoimi marzeniami, pragnieniami i oczekiwaniami – dodaje dyrektor Gierczak.
Wystawę udało się zorganizować dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Nagrody dla dzieci zostały ufundowane dzięki wsparciu firm: Auto – Service Robert Prasek, Kratki.pl Marek Bal, Irena i Kazimierz Romanowscy, Trickorama Magia Iluzji, Restauracja McDonald’s przy ul.Plac Dworcowy 2, Restauracja Kręgielnia SPLIT, Centrum Zabaw Hula Park, Centrum Wspinaczkowe Grota oraz Piekarnia Cukiernia Gajda.
Obecnie na terenie Gminy Miasta Radomia w pieczy zastępczej (rodzinnej i instytucjonalnej) przebywa 358 dzieci. Cały czas jest zapotrzebowanie na tworzenie rodzinnej pieczy zastępczej na terenie naszego miasta. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji zawodowych rodzin zastępczych - w tym zawodowych rodzin zastępczych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego, a także zawodowych rodzin zastępczych specjalistycznych, które objęłyby wsparciem i opieką dzieci wymagające specjalistycznej opieki ze względu na ich stan zdrowia. Ośrodek poszukuje także kandydatów do prowadzenia rodzinnych domów dziecka, kandydatów na rodziców zastępczych niezawodowych, a także pomocowych, których zdanie polega na wsparciu istniejących rodzin zastępczych. Poszukiwani są także wolontariusze, którzy chcieliby objąć wsparciem istniejące rodziny zastępcze w zakresie pomocy dzieciom w nauce czy organizowania im czasu wolnego.
W połowie lipca rozpoczęło się szkolenie dla 12 kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej. Kolejne – dla 15 osób – ruszy jeszcze we wrześniu.